برچسبی که فاجعه های شاگرد از دیابت را به سرعت تداوی می یواش

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران چینی چیره شده اند با یک برچسب پوستی که از جلبک های فیروزه ای باریک شده، تباره موش ها را ترمیم کنند. شاید روزی بتوان از این برچسب برای علاج زخم های مزمن افراد مبتلا به دیابت همچنین استفاده کرد.

حدود یک چهارم افراد مبتلا به دیابت، از ضغطه های مزمن رنج می برند در مقابل تفرج خون ضعیف و دلایل دیگر موجب می شوند که ترمیم پوست آنها پس از خراش برداشتن و یا بریده شدن، بغرنج باشد. چنین شرایطی تو موارد حادتر تا اینکه می تواند به قطع عضو آسیب دیده ختم شود.

تباره های ناشی از دیابت گاهی اوقات با کمک اکسیژن درمان می شوند زیرا این باور وجود دارد که اکسیژن می تواند بوسیله ترمیم ضغطه کمک بطی ء اما این روش، اغلب حاصل بخش نیست برای اینکه فقط ارزش بخشی از اکسیژن می تواند به پوست نفوذ بطی ء.

پژوهشگران “دانشگاه نانجینگ” (NJU) گره برای بهبود اکسیژن رسانی به خون، نوعی برچسب پوستی ابداع کرده اند که از باکتری های حی موسوم بوسیله “Synechococcus elongates” انباشته شده است. این باکتری ها معمولا با صیت باکتری های فیروزه ای شناخته می شوند و اکسیپن را به صورت طبیعی در جناب نور خور و طی فرآیند فتوسنتز تولید می کنند.

این برچسب پوستی، بذر های هیدروژل را شامل می شود که می توانند اکسیژن را در خویشتن فرو ببرند و آن را با خویشتن به داخل پوست برسانند. نفقه ساخت این برچسب، کمتر از 0.99 دلار است.

پژوهشگران، تاثیر این برچسب پوستی را با خاصیت اکسیژن درمانی تو موش های مشغول بوسیله دیابت که زخم های پوستی به قطر یک سانتی متر داشتند، مقایسه کردند.

ضرب موش ها پس از شش روز، با معاون این برچسب تا 45 درصد درمان شد؛ در حالی که زخم موش هایی که عرشه اکسیژن درمانی قرار داشتند، تنها 20 درصد بود. نیز زخم های تداوی شده با برچسب، سه روز زودتر از خدشه موش های دیگر، به نعوظ تمام ودیعه شدند و هیچ عوارض جانبی نیز به همراه نداشتند.

پژوهشگران امیدوارند که بتوانند این برچسب را پیش از به امر گرفتن داخل آزمایش های بالینی انسانی، روی حیوانات بزرگتری آزمایش کنند.

این پژوهش، داخل روزنامه “Science Advances” به چاپ رسید.

انتهای پیام