دانشمندان در معلول کشف چگونگی پخش قطرات خراج از سرفه و عطسه

بوسیله گزارش ایسنا و به نقل از آی ای،با گذشت بسیار از یک صد از تلفات ۵۰ میلیون نفری بر معلول آنفلوانزای اسپانیا، لول قطرات مایع نتیجه از بازدم، سرفه و عطسه افراد مبتلا هنوز تا اندازه اضافی ناشناخته باقی مانده است، اما دانشمندان در تلاش هستند تا فیزیک جریان بیماری های تنفسی را مورد بررسی راحتی دهند و فکر می کنند که این کار درون مقابله با این بیماری ها عمده خواهد حیات.

دینامیک و واگذاری سهل وساده کووید-۱۹

کارشناسان بهداشت عمومی از زمان عالمگیر آنفلوانزای اسپانیا درون سال ۱۹۱۸ که یکی از بدترین بیماری های همه گیر در تاریخ است، پند های مدل را برای دوری از ابتلا به بیماری های تنفسی تغییر نداده اند. اگرچه اصول بدوی قرین حفظ فاصله ایمن از افراد، شستن دست ها با صابون و آب برای از بین بازی کردن میکروب ها و پوشاندن بینی و دهان با ماسک هنوز کارایی دارند و ثابت قدم هستند، اما هنوز نحوه اقدام و حرکت قطرات سهل وساده خراج از سرفه و عطسه افراد مبتلا یک راز پاینده الباقی است.

“میتال” استاد مهندسی مکانیک کالج مهندسی “وایتینگ” با تأکید پیاده شدن دینامیک(پویایی) سیالات محاسباتی، خاطر می بطی ء تحقیقات بیشتر روی قطرات ساری در زمینه انتقال کروناویروس از اهمیت بنیادی در مبارزه با این بلای ناگهانی همگی گیر برخوردار است.

وی گفت: وقتی بوسیله یک فروشگاه مواد غذایی رفتم و دیدم فروشنده ها ماسک زده اند به فکر فرو رفتم که قطرات خارج شده از دندان افراد هنگام بازدم، سرفه و عطسه چگونه حرکت می کنند و پخش می شوند. آیا اطلاعاتی درون مورد آیرودینامیک این ماسک ها وجود دارد تا آنچه را که واقعاً انجام می دهند، فاش کنند؟ زیرا دینامیک جاری تقریباً داخل همه ابعاد این بیماری نقش دارد. چگونه قطرات شکل پژمرده و محموله می شوند؟ چگونه سایرین را آلوده می کنند؟ ونتیلاتورهایی که ما برای درمان بیماران مشغول به این بلای ناگهانی استعمال می کنیم و حتی اقدامات پیشگیرانه مثل زدن ماسک به جریان مایعات مربوط می شود.

“میتال” و گروهش بخاطر دریافت این موضوع، تحلیلی از دینامیک سیال شناخته شده کووید-۱۹ و اینکه چه سؤالاتی هنوز بی جواب الباقی اند، گردآوری کردند.

واگذاری کووید-۱۹ از طریق قطرات

عفونت های تنفسی می توانند از شیوه قطرات حاوی ویروس که در هوا حرکت می کنند یا تو معلول تماس با سطوح آلوده به قطرات، بین افراد پخش شوند. افراد آلوده اغلب این قطرات را از قانون عطسه یا سرفه خارج می دهند. با این حال، واقعیتِ واگذاری مبهم زیرفون است و شامل تعداد قطرات، کمیت و سرعت آنها درون طی برون رفت از دهان درون تنفس، عطسه و سرفه است.

عطسه امکان پذیر است هزاران قطره بزرگ را با سرعت نسبتا بالا به بیرون پرتاب کند، درون حالی که سرفه ۱۰ تا ۱۰۰ برابر قطرات کمتری نسبت به عطسه خلق می کند. همچنین نمونه پاشیدن این قطرات درون گفتگو کردن به مراتب کمتر و حدود ۵۰ قطره داخل ثانیه است که کوچکتر از قطرات تولید شده توسط عطسه و سرفه نیز هستند.

این قطرات داخل محیط معلق می شوند، همراه با جریان هوا سفر می کنند و بلای ناگهانی کووید-۱۹ را نقل مکان می کنند. قطرات بزرگتر نیز به برهان وزین بودن و بر اثر جاذبه زمین، روی سطوح می نشینند و آنها را آلوده می کنند و موجب گسترش بیماری می شوند.

از آنجا که ماهیت سیال این پدیده بسیار پیچیده است، اجماع دوره رفتار قطرات پاندول آلوده به کووید-۱۹ هنوز تک بحث است.

این مطالعه در نامه Fluid Mechanics منتشر شده است.

انتهای پیام