فناوری های رایج مقابله با زلزله تو جهان چه هستند؟

به گزارش ایسنا،زلزله همیشه یکی از ویرانگرترین بلایای غریزی و دغدغه انسان بوده که همیشه داخل معلول اندیشیدن به تمهیداتی برای هرچه کمتر لطمه دیدن از آن است.

اکنون که در هزاره سوم قرار داریم، پیشرفت فناوری تو مقابله با بلایای طبیعی از جمله زلزله نیز دیده می شود. این ترفیع در لباس ساختن فناوری های متنوع و راهکارهای خلاقانه برای جان سالم به در بازی کردن از این بلای غریزی ظاهر شده است که شاید ما کمترین روزی را از آنها می بریم.

رویارویی با قهر سرشت یکی از مظاهر ضعف انسان در برابر بسیاری از پدیده های این جهان است. در طول کتاب “زلزله” یکی از نگرانی های دائمی بشر بوده است و ترفیع فناوری در موارد زیادی توانسته جلوی بروز فجایع ناشی از این بلای طبیعی را بگیرد.

برابر برآوردهای راه اندازی زمین شناسی ایالات متحده(USGS) سالانه یک میلیون زلزله داخل بکلی دنیا قیافه می دهد که اکثر این زلزله ها متجاوز کوچک بوده و موجب آسیب های شدید نمی شوند، اما فداکار دیگر مانند زلزله سال ۲۰۱۱ در ساحل ژاپن و یا فاجعه ایتالیا، خسارات جانی و مالی بسیاری برجای می گذارند که تا چندین سال عواقب آن بر جا تصادف زلزله ابدی می ماند.

هر چند هنوز بشر قدرت پیش دماغ زمان زلزله را ندارد، اما خبر گسل ها و تمهیدات لازم درون زمان پیدایش وساز از عوامل مهم ایمنی در برابر زلزله محسوب می شوند.

کشورهای زلزله نبض نظیر ژاپن که در حقیقت حال پیشرفته هستند، چند مورد را برای مقابله با این رویداد طبیعی سرلوحه کارهای خویشتن صبر داده اند که عبارتند از:

۱- ضرورت تکثیر سطح استانداردهای زنهار در مسکن ها و زیرساخت های شهری، تا اینکه در مناطقی که احتمال زمین تزلزل در آن ها ناچیز است.

۲- تقویت و ایمن سازی شبکه های حیاتی شهری مشابه خطوط ارتباطاتی، شبکه های برق، آب و مدفوع در شهرهای بزرگ.

۳- لزوم اضافه سطح هماهنگی میان نیروهای کمکی و دستگاههای شهری.

۴- توجه علمی و سازمان یافته به ناهنجاری های اجتماعی و مشکلات روانی.

۵-  برنامه های مطالعاتی و دانشگاهی در ماخذ پیش دماغ و کاهش خطرات زلزله

همه کشورهایی که زلزله های اکید را تجربه کرده اند، با برنامه ریزی و مطالعه علمی تلاش کرده اند از ضایعات و خسارات حوادث آینده بکاهند.

اکنون در حالی که مشخص نیست کشور ما با وجود استراحت داشتن روی گسل های مبصر و حضرت در یکی از زلزله خیزترین مناطق دنیا تا چه زمانی با همین زیرساخت های کنونی قرار است بوسیله استقبال زمین تزلزل برود، در این گزارش بوسیله شناساندن برترین فناوری های مقابله با زلزله و همچنین راهکارهای کشورهای زلزله خیز برای قد علم کردن روبروی این بلای طبیعی می پردازیم، ولی قبل از آن به دو مورد از رادیکال ترین عوامل انسانی تکثیر دهنده گمان وقوع زلزله اشاره می کنیم:

شکافت با آب(Fracking)

“فرکینگ”(شکافت با آب) صنعتی جدید و متجاوز خطرناک است. بسیاری از مردم بر این باورند که این روش جهت زمین لرز های القایی می شود. اجماع علمی نیز در این مورد آن است که اماله فاضلاب به لایه های زیرین زمین در زمان مساعد بودن زمین عاری شک باعث زمین نوسان خواهد شد.

در فرایند فرکینگ آب و روان کننده ها به زمین ملتفت می شوند و موجب شکاف زمین شده تا نفت و سرگین طبیعی بازیابی شود، اما فاضلاب همچنین در این فرآیند بازیابی شده و به سطح بازگردانده می شوند.

خاشاک های هسته ای

از دیگر موارد مهم، ایده ذخیره سازی خاشاک های هسته ای است که تضمینی بخاطر کنف آن وجود ندارد و در صورت وقوع واقعه داخل جایی که این زباله ها تدفین شده اند، تصادم یک زلزله بر اثر انفجار آنها دور از تصور زدودن.

از جدیدترین فناوری های مقابله با زلزله می توان به صورت اجمالی از ابداعاتی نظیر فونداسیون شناور، بکارگیری دستیار فنر در زیر ساختمان ها، بهره گیری از غلبه آونگ، فیوزهای برازنده تعویض، دیوار هسته ای، خفا کردن اثر زلزله با استفاده از حلقه های پلاستیکی متمرکز زیر پایه ساختمان، آلیاژهای منعطف، پوشش فیبر کربنی، استعمال از زیست مواد و لوله های مقوایی، راه اندازی سامانه های بانگ سریع بر روی موبایل، کمک اخذ از ماهواره ها برای بهبود واکنش درون برابر زلزله، مصرف از درایت مصنوعی برای پیش دماغ زلزله و تشخیص زلزله با کابل فیبر نوری معروفیت برد.

توپ پیاده روی مخالف زلزله!

این توپ ضد زلزله که مانند بوسیله توپ فوتبال است طوری مصنوع شده تا نقیض ضربه باشد و بتواند روی آب هم غواص بماند.

ولی شاید لزوما نیاز بوسیله کاربرد از چنین وسایلی نباشد و با بکارگیری سیاق های بهتری در ساخت و ساز بتوان در همین بناء های عادی نیز از شر زلزله در امان بود.

لوله های مقوایی

مقوا می تواند مصالح ساختمانی مستقر و با دوام باشد. “شگریو بان” معمار ژاپنی طراحی چندین سازه را انجام می دهد که محتوی لوله های مقوا با پلی اورتان می باشد.

تو سال ۲۰۱۳، بان یکی طرح خود(کنیسه) را در نیوزیلند معرفی کرد. این مسجد از ۹۸ لوله مقوایی غول اندام تقویت شده با رشته های چوبی بهره می سرما.

از آنجا که ساختار مقوا و چوب بسیار سبک و انعطاف پذیر است، در حوادث رعشه ای بسیار بهتر از بتن عمل می یواش و چنانچه متروک شود، آدم زیر آوار ثقل قرار نمی گیرند و تلفاتی نخواهد نداشت.

آلیاژهای رگ لباس

انعطاف پذیری مواد یک چالش مهم برای مهندسان در تلاش برای ساختن ساختمان های سفت در برابر زلزله هستند. مثلا فولاد و بتن تغییر شکل می دهند و انعطاف پذیر نیستند. این تو حالی است که هر دوی این مواد به طور گشاد تقریبا درون تمام پروژه های ساخت و ساز تجاری کاربرد می شوند. اما آلیاژ عصب شکل می تواند فشارهای وزین را طاقت بطی ء و به شکل پا بر جا خود بازگردد.

بسیاری از مهندسان این مواد هوشمند را به عنوان جایگزین برای فولاد و بتن می دانند. آلیاژ عصب شکل متشکل از تیتانیوم و نیکل است که این اختلاط نیتینول نامیده می شود و ۱۰ تا ۳۰ درصد انعطاف پذیری بیشتری نسبت بوسیله فولاد ارائه می دهد.

پوشش فیبر کربنی

یکی دیگر از متد حل های امیدوار کننده و بسیار میسر برای اجرا، یک فناوری شناخته شده بوسیله نشانی پوشش پلاستیکی محکمی شده فیبر خواه FRP می باشد. تولیدکنندگان این خیساندن را با مخلوط کردن فیبرهای کربن با پلیمرهای یکدلی دهنده متشابه اپوکسی، پلی استر، وینیل استر و نایلون تولید می کنند تا مواد کامپوزیتی سبک، اما به متد باورنکردنی قوی ایجاد کنند.

تو برنامه های پیشرفته، مهندسان به سادگی مواد را در اطراف استوانه های بتنی از پل ها یا ساختمان ها قرار می دهند و پس ازآن اپوکسی تحت تنگ کردن را بوسیله بریدن بین سیلندر و مواد متصل می کنند. بر مبنا الزامات طراحی، مهندسان ممکن است این روند را ریه یا هشت کود تکرار کنند تا یک سازه پرقدرت و با انعطاف پذیری ارتفاع خلق کنند.

شگفت آور است که حتی ستون های آسیب دیده توسط زلزله می توانند با فیبرکربن تعمیر شوند. در یک تحقیق، محققان دریافتند که استوانه های پل بزرگراه محکمی شده با مواد کامپوزیت ۲۴ تا ۳۸ درصد قوی مرطوب از سیلندر های معمولی بودند.

زیست مواد

در حالی که مهندسان به آلیاژهای ورید شکل و پوشش های فیبر کربنی مشت پیدا کرده اند، آینده ای را پیش بینی می کنند که در آن حتی مواد بهتری برای ساخت و ساز قائم در برابر زلزله متناسب دسترس خواهند بود. ممکن است برای ساختن این مواد از حیوانات وحی پژمان شود.

یکی از سوژه های جالب عنکبوت ها هستند. همه ما می دانیم که کدر عنکبوت زورمند تر از فولاد است، اما دانشمندان MIT معتقدند این پاسخ دینامیکی مواد غریزی مافوق فشار سنگین است که آن را بسیار تخصیص به فرد می سازد.

هنگامی که محققان یک رشته تار جولا را پهلو روی رشته هایی از تار عنکبوت کشیدند، رشته ها در ابتدا سفت و سپس انعطاف پذیر و سپس مکرر سفت شدند. این پاسخ تیره و غیرخطی است که باعث می شود تار جولا تا این پیمانه ارتجاعی باشد. کدر عنکبوت ریشه الهام بزرگی برای سازه های ضد زلزله درون آینده است.

 فونداسیون اب باز

این طور سیستمی شامل ساخت یک ساختمان اب باز در بالای اثر آن و بر روی یاتاقان های سرب-لاستیک است که حاوی هسته ی سربی پیچیده شده داخل لایه های متناوب لاستیک و فولاد است. صفحات فولادی، یاتاقان ها را به مسکن و پی آن متصل می کنند و پس از آنکه زمین ارتعاش اتحاد بیفتد، فوندانسیون حرکت می کند، بدون اینکه ساختمان بلرزد. داخل این جهیز در واقع بناء بر روی بالشتی از هوا فراغت می گیرد.

نحوه ادا این جهیز بدین صورت است که سنسورها تو ساختمان، فعالیت لرزه نگاری زلزله را تشخیص می دهند. شبکه سنسورها با یک کمپرسور هوا ارتباط متین می کند، که در احترام نیم لمحه پس از هشدار، بالشت هوا را بین خانه و پی آن خلق می کند. بالشت هوا، ساختمان را تا سه سانتیمتر از سطح زمین بلند می کند و آن را از نیروهایی که می توانند نابودش کنند، جدا می کند. هنگامی که زمین لرزه تمام می شود، کمپرسور آرام شده و ساختمان مجدد روی پایه قرار می گیرد.

کمک فنر

جذب کننده های علف هرزه خواه همان کمک فنرها حرکت های ارتعاشی را با تبدیل انرژی جنبشی بوسیله کارمایه گرمایشی که می تواند از طریق مایع هیدرولیکی تهی سازی شود، کاهش می دهد. داخل فیزیک، این کار با عنوان تعدیل شناخته شده است. بنابراین معلوم است که تعدیل کننده ها می توانند هنگام مدل سازی ساختمان های مقاوم در برابر زلزله کاری باشند.

مهندسان عموما در هر سطحی از یک ساختمان، تعدیل کننده ها را امر می گذارند. یک طریق آن به یک سیلندر و انتهای دیگر به میله متصل می شود.

هر تعدیل کننده محتوی یک سر پیستونی است که تو تو یک استوانه پر از چربی سیلیکون لول می بطی ء. هنگامی که زلزله قیافه می دهد، حرکت افقی ساختمان باعث می شود پیستون در هر تعدیل کننده با ضیق پیاده شدن روی روغن، انرژی گاراژ زمین را به گرما دگرگونی نرم.

ناپدید کردن زلزله!

زمین لرز تیمار به قرین بسیاری دیگر از مسائل طبیعی متشابه آب و صوت، موج تولید می یواش. موج هایی که توسط زمین شناسان به عنوان امواج جسم و سطحی طبقه بندی می شوند.

موج بدنه به سرعت از قاعده داخل زمین منتشر می شود. دومی به آرامی از سر پوسته بالایی حرکت می کند و شامل یک زیرمجموعه از امواج می شود که به عنوان امواج “رایلی”(Rayleigh) شناخته می شود و زمین را به صورت عمودی حرکت می دهد. این حرکت به جانب بالا و پایین، زیادترین تکان و آسیب را در یک زلزله باعث می شود.

در حال فراهم تصور کنید چنانچه بتوانید انتقال برخی از امواج لرز ای را قطع کنید، آیا ممکن است انرژی را از بین ببرید خواه آن را درون دوره مناطق شهری منتشر کنید؟ بعضی از دانشمندان چنین خاطر می کنند و وضع محلول خود را “مخفی کردن زلزله”(seismic invisibility cloak) نامیده اند، زیرا توانایی آن را دارد که یک ساختمان را از قرار گرفتن درون معرض امواج سطحی استخلاص دهد.

مهندسان معتقدند که برای اجرا این کار می توانند از ۱۰۰ حلقه پلاستیکی متمرکز مادون محور یک ساختمانی استفاده کنند. هنگام ابراز امواج ارتعاش ای، آنها در یک ردیف وارد یک مجتمع می شوند و درون جهیز فراغت می گیرند. بنابراین امواج نمی توانند انرژی خود را به ساختار بالا واگذاری دهند. آنها به سادگی تو اطراف پایه بناء فراغت می گیرند و از طرف دیگر آزاد می شوند و سفر کامل خویشتن را از سر می گیرند.

دیوار هسته ای

تو بسیاری از ساختمانی های بلند مدرن، مهندسان از ساختار دیوارهای هسته ای برای تکثیر عملکرد نوسان ای با هزینه پایین استعمال می کنند. درون این طرح، یک هسته بتنی تقویت شده را داخل دل ساختمان استراحت می دهند که اطراف آن آسانسورها راحتی می گیرند. دیوار هسته ای بخاطر بناء های بسیار بلند می تواند کاملا برازنده توجه باشد.

روش دیوار هسته ای سرعت لول طبقات و نیروهای جدی را کاهش می دهد، اما از تبدیل شکل در محور دیوار هسته ای جلوگیری نمی کند. مهندسان برای جلوگیری از تبدیل شکل و آسیب پایه خرابه هسته ای، دو سطح پایین نمدار مسکن را با تزریق فولاد تقویت می کنند و سیستم های تحت تنگ کردن را درون فراز ساختمانی به کار می برند.

تو جهیز های تحت فشار، تاندون های فولادی روی دیوار هسته ای کشیده می شوند. تاندون ها شبیه نوارهای لاستیکی انجام می کنند که می تواند توسط جک های هیدرولیکی به شدت کش داده شود تا غلبه کشش خرابه هسته ای افزایش یابد.

فیوزهای قابل تعویض

محققان دانشگاه “استنفورد” و دانشگاه “ایلی نوی” یک جهیز کنترل ارتعاش نقشه کشی کرده اند که در آن، چهارچوب های فولادی که ساختمان را تشکیل می دهند، الاستیک هستند و رخصت می دهند در بالای فوندانسیون تحرک بخورد. اما این به دوست خود رویه محلول ایده آل محو. محققان علاوه بر چهارچوب های فولادی، کابل های عمودی را معرفی کردند که تکان خوردن ساختمان را محدود می درنگ.

ضمن این که کابل ها توانایی خودسنجی دارند، بدین معنی که می توانند بی مو خانه را استوار زمانی که تکان خوردن ایستا می شود، کشیده و آن را سر پا کنند. اجزای نهایی، فیوزهای قابل تعویض سبک هستند که بین دو صفحه تو پایه های استوانه قرار می گیرند. دندانه های فلزی فیوزها انرژی تزلزل ای را طی لرزش ساختمان جذب می کنند. اگر آنها هنگام یک زلزله منفجر شوند، می نبوغ آنها را نسبتا سریع و مقرون به صرفه جایگزین کرد تا مسکن را بوسیله لباس بدوی بازگردانیم.

قدرت آونگ

تعدیل می تواند انواع مختلفی داشته باشد. یک رویه حل دیگر، مخصوصا برای سپهر تراشه ها، محتوی معلق گذاشتن یک توده عظیم در نزدیکی بالاترین نقطه ساختمانی است. کابل های فولادی این مجعد را پناه می کنند، در حالی که تعدیل کننده های چیز ابکی چسبناک بین مجعد و بناء که داخل تلاش برای مراقبت است، قرار دارند. هنگامی که فعالیت لرزش ای، ساختمان را مادون تاثیر استراحت می دهد، آونگ درون جهت نقیض لول می نرم و انرژی را از بین می برد.

ربات چهار پای HyQ

مهندسان ایتالیایی موسسه فناوری “جنوا” همچنین ربات چهارپایی موسوم بوسیله “HyQ” را با الهام از ساختار بدن حیوانات طراحی کرده اند که می تواند به افرادی که درون زیر آوار ناشی از زلزله انسداد افتاده اند، معاون بطی ء.

این ربات که “چهارپای هیدرولیک” صیت گرفته، می تواند روی سطوح ناهموار طرز برود، از موانع عبور یواش و داخل رخساره افتادن دوباره برخیزد. این ویژگی ها باعث شده تا بوسیله ابزاری نویدبخش برای نجات گرفتارشدگان و زیرآوارماندگان دگرگونی شود.

این ربات به حسگرهای مختلفی از جمله حسگر لیزری، دوربین و همچنین حسگر سنجش آلودگی و مدفوع مجهز شده است تا بتواند اطلاعات مختلفی را بخاطر بهبود عملیات، بوسیله تیم استخلاص برساند.

وسیله مدال دهنده موانع ظهر خرابه

دانشمندان آلمانی دانشگاه فنی مونیخ دستگاهی ساختند که با استعمال از “وای فای”(wifi) می تواند تصویری از متعاقب موانع و دیوارها به کاربران ارائه دهد. عملکرد این دستگاه بدین گونه است که با استفاده از امواج “وای فای” بین دو آنتن که یکی درون اتاق و دیگری بیرون از اتاق صبر دارد، تصویری هولوگرافیک از داخل اتاق عرضه می دهد.

تشخیص زلزله با مصرف از “کابل فیبر نوری”

“کابل های فیبر نوری” که معمولا برای انتقال اطلاعات اینترنتی مصرف می شوند می توانند هشداری برای وقوع زلزله باشند. این روش می تواند روشی جدید برای بررسی زلزله داخل مناطق وسیع باشد.

کنتورهای گاز ضدزلزله

از جمله کارهای جالب توجهی که کشور بنگلادش تو این راستا عمل داده نیز تجهیز ۲۰۰ هزار ساختمانی داخل ده “داکا” پایتخت این کشور به کنتورهای مدفوع ضدزلزله داخل فاز اول است. این پروژه با کمک مالی دولت بنگلادش و آژانس بین المللی همکاری بین المللی ژاپن(JICA) اجرا می شود.

آشکارساز جست قلب ناسا

از آخرین فناوری هایی که پس از وقوع زلزله بوسیله کار محزون شد، استعمال امدادرسانان از آشکارساز نبض دل ناسا درون زلزله ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷ در مکزیک بود. امدادرسانان در زلزله مکزیک از آشکارساز نبض قلب ناسا که یک نوع رادار به اندازه چمدان است، برای نجات بازماندگان از دامن آوار کمک گرفتند.

این ابزار که به عنوان یابنده اشخاص تو فجایع اضطراری(Finder) نامگذاری شده با شریک شدن ناسا و وزارت امنیت داخلی آمریکا باریک شده است. این دستگاه یک سیگنال مایکروویو با قدرت کم- حدود یک هزارم یک خروجی تلفن همراه – را بوسیله زیرزمین ارسال می یواش.

این مایه در سیگنال منعکس شده بوسیله دنبال تغییراتی می گردد که تو جای پا تحرکاتی به دلیل تنفس و ضربان بیرونی محدودیت ساختن شده اند و ضربان قلب را از عمق ۳۰ فوتی زیر آوار و یا ۲۰ فوتی دون بتن جامد تشخیص می دهد.

کمک ماهواره ها برای بهبود نفوذ کردن داخل برابر زلزله

پژوهشگران “دانشگاه آیووا”(University of Iowa) ایالات متحده آمریکا گزارش دادند داده های جمع آوری شده توسط ماهواره های داخل حال گردش به دور زمین می توانند اطلاعات زیادی در مورد زمین لرزه های برنگ خون عرضه دهند.

کاربرد از ادراک ساختگی بخاطر پیش بینی زلزله

محققان دانشگاه “مترو پولیتن توکیو”(Tokyo Metropolitan University) از تکنیک “تحصیل سامان” استعمال کردند تا تغییرات کوچک تو زمین شناسی را تجزیه و تجرید کنند. با استفاده از این روش، امکان پیش بینی زودتر فجایع طبیعی امکان پذیر خواهد شد.

محاسبه آسیب زلزله بوسیله مسکن ها با فناوری جدید لیزری

پژوهشگران آزمایشگاه ملی “برکلی” حسگرهای لیزری جدیدی توسعه داده اند که می تواند معیار آسیب به ساختمان ها پس از رخداد زلزله را لحاظ و برآورد کند.

یافتن بازماندگان زلزله با سوسک های مجهز بوسیله ردیاب

دانشمندان “دانشگاه صنعتی نانیانگ”(NTU) بخاطر یافتن بازماندگان حوادث، استفاده از سوسک های مهیا به ردیاب را پیشنهاد کرده اند.

اقدامات کشورهای داخل معرض خطر و روی گسل

اما فارغ از ابداع فناوری ها توسط دانشمندان و موسسات تحقیقاتی و دانشگاه های بکلی گیتی برای مقابله با زلزله، کشورهای درون معرض خطر و روی گسل داخل این راستا چه کرده اند؟

مکزیک

مکزیک پنج سال پس از زلزله خدشه کود و ویرانگر ۱۹۸۵ که جان حدود ۱۰ هزاره نفر را گرفت، مجهز به یکی از موثرترین سیستم های آژیر دهنده زلزله شد. ژرفای این زلزله ۲۰.۲ کیلومتر بود و بزرگی آن Mw ۸(ریشتر) اخبار شد.

پنج سال پس از زلزله ویرانگر سال ۱۹۸۵ که جان حدود ۱۰ هزار نفر را گرفت، مکزیک مجهز به یکی از موثرترین سیستم های اعلام خطر دهنده زلزله موسوم به “SASMEX” شد. SASMEX مخفف عبارت انگلیسی Seismic Alert System of Mexico  به انتزاعی “سیستم اعلام خطر لرزه ای مکزیک” است.

جهیز هشدار لرزش ای مکزیک دربرگیرنده بیش از ۸۲۰۰ سنسور لرزه ای است که در فعال ترین منطقه از نظر زلزله واقع شده که بین “خالیسکو”، “میچوآکان”، “گوئررو”، “اوآکساکا” و “مکزیکوسیتی” استراحت دارد.

تو یک بسرنوشت شوم دچار کردن بنیادی از سیستم، سنسورها بدوی لرزش زمین را تشخیص می دهند و “SASMEX” شدت زمین لرزه را محاسبه می کند. اگر میزان برآورد لرزه درون مقیاس ریشتر بیشتر از ۵.۵ باشد، اطلاعیه های هشدار بلافاصله به مقامات دولتی و محلی و جماعت های نگهداری های اورژانس در تمام مناطق مستعد خطر ارسال می شود. هشدارهای متراکم از طریق آژیرها، رادیوهای AM و FM و تلویزیون پخش می شوند، بوسیله همین برهان اجتماع و اقشار داخل معرض خطر بخاطر آماده سازی و نجات جان خود فرصت دارند.

این جهیز بیش کارآمد است و درون حال حاضر بوسیله نجات جان بسیاری معاون کرده است.

ژاپن

ژاپن تو حد فاصل سال های ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۵، ۱۴ زلزله با بزرگای بیشتر از ۶.۵ درجه را تجربه کرده است و تا قبل از زلزله کوبه در سال ۹۵ میلادی مجموعا متجاوز از ۸۰۰۰ نفر جان خویشتن را پیاده شدن اثر این بلایا از دست دادند. ولی زلزله کوبه بوسیله انزوا جان بیش از ۶۴۰۰ نفر را گرفت و به همین دلیل اقدامات ژاپن پس از این اتحاد لباس و شمایل خاصی فاش کرد.

داخل هفدهم ژانویه ۱۹۹۵، ده کوبه دومین بندرگاه مبصر این سرزمین با یک زمین لرزش ۷.۳ ریشتری به مدت ۲۰۰ ثانیه لرزید و بوسیله کلی نابود شد، بزرگراههای این کشور از هم گسستند، بسیاری از ساختمان ها فرو ریخت و پل های زیادی منهدم شد. این زلزله شوک اهمیت در کشور ایجاد کرد و موجب شد همه به خطرهای زلزله اثر ببرند.

درون نتیجهٔ این زمین لرزه جگر هزار و ۴۳۳ نفر کشته و بیش از ۴۳ هزاره نفر زخمی شدند. حدود ۱۰ درصد از کل تلفات این زلزله بوسیله جهت آتش سوزی تاسیسات شهری پس از سرگذشت زمین لرزه بود. تو قضیه این زمین لرزه، حدود ۲۵۰ هزاره ساختمان و تاسیسات زیربنایی تخریب شدند. خرابی های گسترده ناشی از این زمین لرزه، انگیزه بی خانمان و آواره شدن ۳۰۰ هزار نفر شد. ژاپنی ها خسارت وارده به خانه دادن کوبه و مناطق مجاور آن را در مجموع حدود یکصد میلیارد دلار برآورد کردند.

جدیدترین فناوری مورد استفاده در ژاپن جداسازی خواه ایزوله سازی ساختمانی از لرز معروفیت دارد که تحقیقات مربوط بوسیله آن از ۱۵ سال پیش آغاز شده است. در این فناوری مسکن با کاربرد از سازه های بلبرینگ مشابه از پی استثنا می شود و در واقع نسبت به لرزه های پی ساختمانی مصون می ماند.

این ساختمان ها در زلزله های مختلفی تک آزمایش قرار پژمان اند و بوسیله گفته ساکنان، حتی در زمان تصادف زلزله هایی به عظمت ۸ ریشتر و بالاتر، هیچ کتابخانه کتابی واژگون نشده و هیچگاه وسیله ای از روی میز به زمین نیفتاده است.

درون فناوری جداسازی ساختمان از دو سنخ بلبرینگ بخاطر ایمن سازی مصرف می شود. نوع اول بلبرینگ های با روکش لاستیکی است که از صفحات فولادی و پلاستیکی مخلوق شده است. این بلبرینگ ها در دو طرف ساختمان قرار می گیرند. سنخ دوم بلبرینگ ها، عایق های ضدلرزه کشویی هستند که با مکانیزم کشویی خود ارتعاش ها را تا حداکثر میزان امکان پذیر دفع و بخش کوچکی از آن را به بناء نقل مکان می کنند که سازه ساختمان به راحتی اقتدار تحمل آن را دارد. این بلبرینگ های کشویی بین بلبرینگ های لاستیکی صبر می گیرند

در حال حاضر، این بلبرینگ ها تا ۶۶ درصد میزان قدرت زلزله را خالی کردن می کنند.

گره

گره به فکر کردن قرارگیری کنار روی صفحات اورآسیا و اقیانوس هند زلزله های شدیدی را تجربه می کند و بوسیله همین دلیل تو سال های اخیر اقداماتی کاملا سازمان یافته برای مقابله با زلزله و کاهش تلفات انجام داده است.

در چروک یک آویشن تحقیقات ملی و ۲۶ تیم تحقیقاتی استانی درون زمینه مواجهه علمی با زلزله فعالیت می کنند که مجموعا زیاد از ۳۰۰۰ نفر درون آنها تو حال فعالیت هستند. در حال مهیا یک لرزش نگار سراسری توسط محققان چینی در مشت تولید و توسعه است که مدل های قبلی آن در بسیاری از کشورها نیز مورد مصرف استراحت گرفته است.

در حال فراهم چین با بیش از ۵۰ ناحیه در بنیان شرکت های تحقیقاتی و علمی در مبنا زلزله بستگی دارد. همچنین در پروژه های دانشگاهی مدل سازی سامانه های پیش دماغ زلزله مورد توجه بسیاری از اساتید قرار دارد.

چروک توانسته است تو حال حاضر زیاد از ۴۰ درصد پری این قلمرو را با اقدامات و آموزش های لازم داخل انگیزه مقابله با زلزله و کاهش تلفات آشنا بطی ء و بیش از ۲۰۰ هزار نفر نیروی داوخواه برای آموزش این موارد داخل اختیار دارد.

داخل سال ۱۹۹۸ سیاست های کلی شانس گره درون چهار ماخذ پاسخ سریع به زلزله، مدیریت تزلزل نگاری، مدیریت ایمن سازی در برابر زلزله و پیش بینی زلزله ابلاغ شده است و در طولانی استان ها با توجه به استاندارد زلزله جست بودن آنها اقدامات مقتضی ادا محزون است.

آمریکا

ایالتهای کالیفرنیا و آلاسکا در آمریکا زلزله های شدیدی را تجربه کرده اند و بوسیله همین دلیل برنامه های وسیعی بخاطر مقابله با این پدیده دارند.

زلزله منطقه “نورت ریج” کالیفرنیا که درون سال ۱۹۹۴ میلادی با بزرگی ۶.۷ درجه تو معیار بزرگای گشتاوری صورت داد، باعث آسیب دید ۴۰ هزار ساختمان، بی خانمانی ۲۰ هزار نفر و حدود ۱۷۰ نفر کشته و زخمی شد و در آلاسکا نیز زمین لرزه آلاسکا تو ۲۸ مارس ۱۹۶۴ برابر با هشتم فروردین ماه ۱۳۴۳ با بزرگی ۹.۲ ریشتر قیافه داد.

محققان زلزله شناسی اطلاع دادن کرده اند که با توجه بوسیله واقعه زمین لرزه های ارشد درون ۲۰ سال گذشته در این ایالت، احتمال عارضه زلزله ای با عظمت بیشتر از هفت منصب تا سال ۲۰۲۴ بالای ۸۰ درصد است و به همین برهان اطلس های دقیقی از مناطق زلزله نبض و گسل های احساساتی تو این ایالت تهیه شده است تا مقامات بوسیله طور نمودار تر و دقیق تازگی بتوانند برای رخداد زلزله در این مناطق آماده شوند و اقدامات لازم برای مدیریت بحران را ادا دهند.

درست سازی سازه ها و بزرگراه های کالیفرنیا با صرف بودجه شش میلیارد دلار ارتکاب شده و مقامات این ایالت با دفاع از این نفقه ها، اطلاع دادن کرده اند که هزینه بازسازی و جبران خسران های احتمالی پس از زلزله های بزرگ چندین برابر این مبالغ بوده و بخشی از اثرات آن پهلو اقتصاد و درآمدهای دولتی، تکرار ناپذیر است.

تو آلاسکا پس از تصادف زلزله، “مرکز اعلام خطر سونامی ساحل غربی” تاسیس شد و دولت دهات آلاسکا صدها میلیون دلار بخاطر توسعه و تجهیز این مرکز هزینه کرد. به علاوه موسسات خیریه آمریکایی نیز درون این زمینه شرکت اختصاص ای داشتند.

حسگرهای این مرکز اقتدار معارفه سونامی های زیاد عمیق تو اقیانوس را دارد و می توانند تا عمق شش هزاره متری سونامی را نمره دهند. زمانی که شدت این امواج از محدوده مجاز فراتر برود هشدارهای ایالتی، ملی و یا بین المللی براساس شدت سونامی قاصد می شوند.

هند

رشد قارچ گونه مسکن های ضعیف و نامقاوم داخل هند داخل بر خانه های عظیم و لوکس و ساختمان های ارشد دولتی و مراکز فروش در کنار یک جمعیت فوق العاده متراکم بوسیله منزله یک بمب ساعتی داخل هند است.

این ناحیه در ۱۵ سال اخیر بیش از ۱۰ زلزله بزرگ را تجربه کرده که این زلزله ها باعث اجل بیش از ۲۰ هزار نفر شده است.

به خشکی امدن اساس مطالعات زمین شناسی در هند حدود ۶۰ درصد مساحت این کشور تو معرض زلزله قرار دارد. داخل واقع کمربند زلزله هیمالیا هر ۵۰ سال درون هند یک زلزله با بزرگای زیاد از هشت ریشتر را خلق کردن می بطی ء که جان مردم این ناحیه را تهدید می بطی ء

مرکز مدیریت تلاطم ملی هند برنامه های ویژه ای برای مقابله با زلزله دارد که در ادامه بخشی از این دستور کار ها مورد بررسی صبر می گیرد.

۱-کمپین بررسی و مانند سازی زلزله های ارشد

نکته جالب توجه در این کمپین، تلاش بخاطر آموزش انسان درون وفاق با ساختن بناء های مقاوم با حداقل امکانات است.

۲ -ارزیابی آسیب پذیری ساختمانی های هند در برابر زلزله

راه اندازی ملی مدیریت مجادله هند ضمن بررسی پایداری کامل مناطق این کشور، فهرستی از مناطق آسیب پذیر را منتشر کرده است و مقامات هر ایالت را موظف کرده است بخاطر محکم سازی مناطق مختلف پروگرام ریزی کرده وآموزش های لازم را به جامعه ارائه دهند.

۳ -تدوین قوانین تاسیس وساز برای مصالح متنوع

یکی از اقدامات جالبی که سازمان ملی مدیریت بحران هند ارتکاب داده است، تدوین قوانین ساخت وساز بخاطر گوناگون مصالح است.

تو قوانینی که این سازمان تدوین کرده است، تمام مصالح متنوعی که در این قلمرو به کار می روند، مورد تقویم صبر گرفته و برای هر کدام قوانینی راه شده است.

نکته جالب توجه در این مبنا این است که برای خانه هایی که با استفاده از بامبو، چوب، نی و دیگر مصالح بدوی مصنوع می شوند نیز استانداردهای مقاومتی تدوین شده است.

۴-شبیه سازی حوادث غریزی و سازه های مقاوم داخل دانشگاه ها

دانشگاه های هند بوسیله خصوص در رشته های عمران و شهرسازی مطالعات فراگیری در تماس با بلایای طبیعی و برقرار سازی ساختمان ها اجرا می دهند.

درون این مطالعات، محققان سناریوهای مختلفی را تو رابطه با زلزله، سیل، سونامی و دیگر بلایای طبیعی مانند سازی کرده و با کاربرد از بطی ء افزارهای مهندسی میزان مقاوت سازه های مختلف را تو وضعیت مختلف می سنجند.

نحوه اتصال دیوارها بوسیله یکدیگر، استاندارد پایداری پی و استحکام درها و دریچه ها از یکسره مواردی است که در این شبیه سازی ها مورد تقویم و بررسی قرار می گیرد.

۵-ساختن تیم های رسیدگی و رهایی ملخص و کارآمد

درون سال ۲۰۰۵ نیروی ملی تاثیر به بلایای غریزی در هند تاسیس شد. این سازمان تحت رویت وزارت کشور هند فعالیت می درنگ و آموزش های مدرن و تجهیزات بوسیله روز در اختیار نیروهای آن استراحت دارد.

همکاری های بین المللی هند و استخدام مدرسان خارجی در صعود و گشایش کارآیی این نیرو نفوذ کردن بسزایی داشته است و بیش از ۱۷ برنامه آموزشی بین المللی تو زمینه آموزش های مقابله با زلزله، سیل، سونامی و حملات بیولوژیکی و شیمیایی تو بور سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ برای این اداره برگزار شده است.

این سازمان برنامه های آموزش عمومی زیادی را در بکلی هند برگزار می یواش تا میزان آمادگی تو برابر زلزله را در میان شهروندان هندی بالاتر ببرد.

شیلی

شیلی کانون تصادف بزرگترین زلزله  تاریخچه بوده است و بزرگترین زلزله تاریخ با شدت ۹.۵ ریشتر در این سرزمین داخل سال ۱۹۶۰ میلادی بوسیله وقوع بی وقفه است.

در سال ۱۹۶۰ زلزله ای با عظمت ۹.۵ شیلی را لرزاند که از آن به عنوان نقطه عطف مبارزه با زلزله درون این کشور صیت بنده می شود.

پس از این زلزله مقامات این ناحیه بوسیله این حاصل رسیدند که زلزله شبیه باران باران و برف بخاطر شیلی پدیده ای متناوب و همیشگی محسوب می شود و اگر قرار باشد پس از هر زلزله یک زخم انسانی قیافه دهد این ناحیه هیچگاه گاه روی آرامش را بوسیله خود نخواهد دید.

یکی از انفراد های مردم شیلی درباره زلزله این است که آنها بوسیله نعوظ کامل درباره اقدامات پیشگیرانه، رفتارهای حین زلزله و پس از آن به خوبی آموزش می بینند و این موضوع به کاهش تلفات کمک شایانی می بطی ء. بخاطر مثال سرعت خالی کردن مردم از بنادر و مناطق حساس درون پی اعلام هشدارهای زلزله و سونامی به اندیشه آموزش بی عیب و فتنه اصولی، متجاوز زیاد است.

سرزمین شیلی از کشورهای نسبتا پیشرفته در زمینه مطالعات زلزله شناسی و مهندسی زلزله و مدیریت بحران است. متخصصان این قلمرو از دانشمندان شناخته شده داخل دنیا هستند.پس از زلزله های دهه ۶۰ و ۸۰ میلادی، مقامات این قلمرو با شبیه سازی اصول مقابله با زلزله در کالیفرنیا و کانادا مجموعه قوانینی برای ساختمانی سازی در این کشور سیاق کردند که معاون شایانی به کاهش تلفات داخل زلزله های بعدی کرده است. ساختمان هایی که تو مناطق شهری باریک می شوند، در موافق نیروهای عمودی و افقی که بر اثر زلزله به معلول بناء وارد می شوند، مقاومت بیش خوبی دارند و می قابلیت گفت متین ترین ساختمان ها داخل شیلی مخلوق می شوند.

انتهای پیام