کاهش شدت ابتلا به کووید-۱۹ با سرکوب بلافاصله سیستم امن

به گزارش ایسنا و بوسیله نقل از مدیکال اکسپرس،پژوهشگران “دانشگاه کالیفرنیای جنوبی”(USC) درون مطالعه جدید خود علامت داده اند که ممکن است سرکوب موقت سیستم ایمنی بدن خلال مراحل ابتدایی کووید-۱۹، بتواند شدت نشانه های آن را داخل بیمار کاهش دهد.

این پژوهش علامت می دهد که شاید تعامل میان دو خط دفاعی اصلی بدن، دلیل فعالیت زیاد از وزن جهیز کنف بیماران باشد.

نخستین خط دفاعی بدن موسوم به دستگاه ایمنی ذاتی، دقیقا پس از ابتلا واکنش نشان می دهد و ویروس و هر سلولی که توسط آن آسیب دیده است، از بین می برد. دومین شیار دفاعی موسوم بوسیله دستگاه ایمنی تطبیقی، چند روز بعد و داخل صورتی فعال می شود که بقایایی از ویروس بوسیله مکان باقی مانده باشد. وسیله ایمنی تطبیقی، آنچه درون تک سلول یاد گرفته، بوسیله کار می برد تا نیروهای ویژه ای مانند سلول های تی و لنفوسیت های بی را به تحرک وادار کند.

پژوهشگران با مصرف از یک میزان ریاضی که برای درک پویایی ویروس ابداع شده، نحوه نفوذ کردن پناه بدن بیماران مبتلا به کروناویروس را با بیماران مبتلا به آنفلوانزا مقایسه کردند.

آنفلوانزا، عفونتی با سرعت گسترش بالا است که سلول های خاصی را روی مایه تنفسی بالایی تک حمله قرار می دهد و تقریبا همه سلول های تک رویت خویشتن را خلال دو تا سه گانه روز از بین می سرما. مرگ این سلول ها علت می شود که ویروس، اهداف بیشتری برای حمله نداشته باشد و زمان واکنش برای دستگاه ایمنی فطری مهیا شود تا پیش از کوشا شدن دستگاه امان تطبیقی، بدن را تقریبا از همگی ویروس پاک درنگ.

داخل مقابل، کووید- ۱۹ که سلول های سراسر دستگاه تنفسی از عموم ریه ها را هدف قرار می دهد، یک دوروبر نهفتگی دارد و پیشرفت آن زیاد آهسته نم است. مدل سازی ریاضی نشان می دهد که مقدور است واکنش  دستگاه امن تطبیقی، پیش از پاکسازی سلول های آسیب دیده کوشا شود و در کار واکنش دستگاه ایمنی ذاتی برای از بین بردن نوک تیز بیشتر ویروس ها دخالت بطی ء.

“ویمینگ یوآن”(Weiming Yuan)، استادیار ایمنی شناسی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و از پژوهشگران این پروژه گفت: ریسک هنگامی رخ می دهد که با ادامه عفونت، فایده وسیله امان مقایسه ای داخل چندین لایه فعال می شود. به طول انجامیدن فعالیت ویروسی می تواند به فایده زیاد از اندازه سیستم ایمنی منجر شود و بوسیله از بین روبیدن سلول های تندرست و آسیب الحاق به بافت بیانجامد.

شاید تعامل نفوذ های دستگاه ایمنی ذاتی و دستگاه ایمنی تطبیقی بتواند دلیل ابتلای بیماران کووید- ۱۹ را به دو موج مصیبت و بهتر شدن آنها پیش از بدتر شدن توضیح دهد.

“سندیت دو”(Sean Du)، نویسنده ارشد این پروژه گفت: مقدور است برخی از بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ پس از آرام آماج ها، یک دوره بهبودی را تجربه کنند ولی بدن به نعوظ طولانی از ویروس پاکسازی نمی شود و سلول های مورد رویت دوباره به وجود می آیند؛ بدین نظام ویروس می تواند دوباره اوج بگیرد.

مهم ترین نتیجه این پژوهش، نمایش نوعی درمان برای پیشگیری از تعامل میان دو واکنش حمایت است.

دو افزود: ما براساس نتایج این مدل سازی ریاضی، ایده ای ارائه داده ایم. ایده ما این است که تو مراحل ابتدایی بیماری، از یک داروی سرکوب کننده سیستم زنهار کمک بگیریم تا به بهبود ناسالم کمک کنیم. شاید با این روش بتوانیم واکنش سیستم ایمنی تطبیقی را به تاخیر بیندازیم و از دخالت آن تو نفوذ جهیز کنف ذاتی پیشگیری کنیم.

این پژوهش، داخل مجله “Journal of Medical Virology” به چاپ رسید.

انتهای پیام