“اینسایت” بالاخره حفاری مریخ را آغاز کرد

به گزارش ایسنا و بوسیله نقل از انگجت،قرار بود فرودگر “اینسایت” ناسا یک چاله درون مریخ حفر کند تا یک کاوشگر واقع داخل بالای آن بتواند گرمای فرّار از فضای تویی مریخ را قطع گیری کند، ولی از زمان مبدا عهده دار شدن داخل ماه فوریه پیشرفت چندانی نداشته است.

سرانجام این ترفیع میسر شده است و آژانس فضایی آمریکا(ناسا) نمایان کرده است که این کاوشگر با نام مستعار “موش کور”(mole) در نهایت بوسیله لطف یک استراتژی متاخر با جدیت درون حال حفر مریخ است.

یک خاک استوار غیرعادی تاکنون جلوگیری کننده از حفر این بازوی رباتیک شده بود، اما تیم عملیات دریافتند که “اینسایت” می تواند با وارد کردن یک ضیق به این بازوی رباتیک، پایداری خاک را بشکند تا حفاری مقدمه شود.

البته این حفاری بوسیله آرامی تو حال ارتکاب است و “موش نابینا” از 8 اکتبر تاکنون تقریباً تنها دو سانتی متر حفر کرده است و می تواند تا عمق 4.8 متر حفاری درنگ.

هنوز راه زیادی تا رسیدن این کاوشگر بوسیله پتانسیل واقعی خود مانده است. با این بود دانشمندان سراسیمه این هستند که یکی از ابزارهای پا بر جا “اینسایت” هدر رود.

تا زمانی که عقل خواه موانع سخت دیگر درون خوش نویسی حفاری فاش نشود، این کاوشگر می تواند دانشمندان را از آنچه در ذیل سطح مریخ می گذرد، باخبر کند.

“اینسایت” یک فضاپیمای رباتیک سطح نشین مریخ است که راحتی است بخاطر بدوی بار یک اطلس درونی از سیاره مریخ تمهید کند. این فضاپیما درون تاریخ ۵ می ۲۰۱۸ از کالیفرنیا به هوا پرتاب شد و برابر برنامه از پیش تعیین شده درون ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ پس از پیمودن ۴۸۵ میلیون کیلومتر بر روی سطح مریخ فرود آمد و مأموریتش را برای جمع آوری اطلاعات آغاز کرد.

محل فرود این ماموریت، “هامونه الیسیوم” دومین منطقه ارشد آتشفشانی درون مریخ تو نظر گرفته شده بود که در آنجا با بوسیله کار انداختن یک حسگر و یک کاوشگر دمایی و همچنین انجام آزمایش علمی رادیویی، برنامه مطالعه ساختار داخلی مریخ را آغاز کرد.

این مأموریت را آزمایشگاه علمی و فناوری “جی جای پا ال”(JPL) برای ناسا اداره می کند و سطح نشین آن توسط جهیز های فضایی لاکهید مارتین باریک شده است. طرح این مأموریت داخل ابتدا برای راه اندازی تو ماه مارس ۲۰۱۶ عمل شده بود و اشتهار آن کوتاه شده “توضیح اکتشافات درونی با استعمال از بررسی های نوسان ای، زمین شناسی و ارجاع حرارت” است.

“اینسایت” بوسیله مدت دو سال بوسیله کاوش و انجام تحقیقات در مریخ می پردازد.

انتهای پیام