ناسا سیستم جداسازی “مارس ۲۰۲۰” را آزمایش کرد

بوسیله گزارش ایسنا و بوسیله نقل از گیزمگ،مهندسان ناسا آزمایش جداسازی توفیق آمیز مریخ نورد “مارس ۲۰۲۰” را که این کاوشگر را به سطح سیاره قرمز تحویل می دهد، ارتکاب دادند.

این آزمایش درون آزمایشگاه پیشران هواپیما ناسا(JPL) در پاسادنا کالیفرنیا انجام گرفت که شامل جدایی انفجاری مریخ نورد از جدا کننده ای حیات که توسط جرثقیل بلند شده وجود.

هنگامی که مأموریت “مارس ۲۰۲۰” درون تاریخچه ۵ اوت ۲۰۱۲ متوجه جو مریخ شود، آخرین لحظات قبل از فرود مجموعه ای از رویدادهای پیچیده را شامل می شود و از نسخه پیشرفته تری از فناوری فرود مریخ نورد “کنجکاوی”(Curiosity) در سال ۲۰۱۲ نصیب می سرما.

این کاوشگر هنگامی که با سرعت مافوق صوت به جو مریخ اصابت می کند توسط یک محافظ حرارتی آیرودینامیکی و یک محافظ پشتی حراست می شود که نه عزب باعث کاهش گرمای ورودی به قطعات کاوشگر می شود، بلکه به آن قدرت مانور می دهد و تو سرعت مافوق صوت، باز شدن چندین سایبان نجات آن را کند می کنند تا آماده استثنا شدن از جدا کننده و نشستن بر سطح مریخ شود.

در خلال درگذشت کاوشگر از محافظ و سپر حرارتی خویشتن در رفعت ۱.۶ کیلومتری، فرودگر به سرعت ۲۷۴ کیلومتر در روزگار می رسد.

بخشی پس از آن، هشت موتور فرودگر واضح می شوند تا خیر عزب باعث کاهش سرعت کاوشگر شود بلکه یک فرود ایمن را فراهم درنگ. این اولین باری است که از این فناوری برای فرود یک مریخ نورد استفاده می شود.

وقتی این فضاپیما داخل رفعت ۲۰ متری سطح مریخ قرار بگیرد، به سرعت ۲.۷ کیلومتر در شایسته کردن رسیده است. این زمانی است که محک فرود شروع می شود. خم های انفجاری منفجر می شوند و مریخ نورد را جدا می کنند که نکته کلیدی مورد آزمایش ناسا داخل JPL بود.

پس از جداسازی، چهار موتور خاموش می شوند و در حالی که چرخ های فرودگر در حال باز شدن است، کاوشگر از یک نخ ۷.۵ متری پایین می آید. سپس هنگامی که چرخ ها سطح مریخ را لمس می کنند، نخ بریده می شود و جداکننده به پرواز درمی آید تا حداقل در فاصله ۱۵۰ متری از محل فرود هبوط کند.

برابر گفته ناسا، پس از اتمام آزمایشات سخت افزاری و رایانه ای از جمله تست حرارتی برای قرین سازی دما و فشار مریخ، فرود مریخ نورد و وعده نزول، “مارس ۲۰۲۰” به پایگاه فلکی کیپ کاناورال درون فلوریدا ارسال می شود تا روی موشک “اطلس V”(Atlas V) متعلق به اتحادیه پرتاب فضایی آمریکا سوار شود و امید پرتاب داخل ژوئیه سال ۲۰۲۰ را بکشد.

انتهای پیام