تاثیر غشا تخم مرغ در رشد و نوسازی استخوان ها

به گزارش ایسنا و به نقل ساینس دیلی، همه ما از خواص بی شمار تخم مرغ مطلع هستیم اما تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که غشا برز مرغ می تواند چه فوایدی داشته باشد؟ پژوهشگران آمریکایی اخیراً اشعار کرده اند پوست دانه مرغ ها می توانند نمو استخوان های جدید را افزایش داده و استخوان های آسیب دیده را ترمیم کند.

“گولدن کامکی اونال”(Gulden Camci-Unal) ادیب مبصر این مطالعه گفت: این متد یک روز می تواند برای بازسازی استخوان افرادی که عظم آنها به دلیل پیری، حوادث، عطارد و سایر بیماری ها و یا جنگ های لشکری آسیب دیده، استفاده شود.

طی این فرایند پژوهشگران پوسته های خرد شده بذر مرغ را مسبوق یک ترکیب هیدروژل کردند و توسط این کار یک قاب مینیاتوری بخاطر نمو استخوان تو آزمایشگاه بخاطر کاربرد از پیوند استخوان ایجاد کردند. برای انجام این کار، سلول های استخوانی از بدن مریض گرفته شده و بوسیله این ماده وارد می شوند و پس ازآن پیش از اینکه استخوان جدید درون بدن بیمار کاشته شود، داخل یک انکوباتور زراعت می شود.

تحقیقات نشان می دهد زمانی که ذرات پوسته برز مرغ که عمدتاً از کربنات کلسیم تشکیل شده اند در ترکیب هیدروژل صبر می گیرند، توانایی نمو و سختی سلول های استخوانی را به طور بالقوه افزایش می دهند.

پژوهشگران افزودند این فرایند هم چنین می تواند بوسیله رشد غضروف، دهان و زردپی دستیار کند. زردپی یا تاندون به لیف همبند انبوه شده انتهای ماهیچه گفته می شود. زردپی دارای بافت های لفافه ای متشابه است که معمولاً ماهیچه را به استخوان متصل می یواش و توانایی ایستادگی تو طبق طول را دارا است. زردپی ها مانند رباط ها از کلاژن مصنوع شده اند و تضاد آن ها در این است که رباط استخوانی را بوسیله استخوان دیگر متصل می کند.

این نخستین مطالعه ای است که هنگام آن پژوهشگران فیروز بوسیله رشد و نوسازی استخوان با کمک ترکیب هیدروژل و پوست دانه مرغ شده اند. این ابتدایی بار تراشیدن که کامکی اونال و دانشجویانش یک روش جالب برای طراحی مواد متاخر مهندسی پزشکی ارائه داده اند در برابر سال گذشته نیز او و تیمش با استفاده از اصول اریگامی، ساختارهای کوچک ۳ بعدی را خلق کرده بودند که توسط آن می توانستند بافت های جدیدی را در آزمایشگاه نمو دهند.

یافته های این تجسس داخل نامه “Biomaterials Science” منتشر شد.

انتهای پیام