گزارش آسوشیتدپرس از سفر بی بازگشت دانشمند ایرانی به آمریکا

به گزارش ایسنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس جزئیاتی از پرونده مسعود سلیمانی را که ۹ ماه پیش هنگام ورود به آمریکا به اتهام الغا بایکوت ها اسیر شد، ارائه کرده است. دو دانشجوی قبلی پروفسور سلیمانی هم در این ارتباط متهم شده اند.

او درون این سفر نیت داشت بار بازپسین پژوهشی درباره مداوا بیماران سکته مغزی تو کلینیک معروف “مایو” در مینه سوتا را کامل کند. ولی وقتی پایش به مقبره آمریکا رسید، مأموران نصیب و قسمت فدرال او را به اتهام نقض تحریم های تجاری آمریکا علیه ایران و تلاش برای صادر کردن مواد بیولوژیکی به ایران اسیر کردند.

آسوشیتدپرس می نویسد: با گذشت ۹ ماه، با اوج گیری انقلاب ها میان دو کشور، آقای سلیمانی در بازداشتگاهی درون جنوب آتلانتا دستگیر یک لگن حقوقی پهلو سر اعمال بایکوت های دامنه دار آمریکاست که باعث اضافه سرسام آور بهای کالاها در ایران شده است.

وکلای آقای سلیمانی، که درون زمینه سلول های بنیادی، خون شناسی و پزشکی ترمیمی کار می کند، می گویند او برای به دست آوردن پروتئین های نوترکیب که داخل تحقیقاتش داخل ایران مصرف دارد، تو سپتامبر ۲۰۱۶ از یک دانشجوی سابق خود خواسته حیات آنها را بوسیله ایران ببرد.

به گفته آنها دلیل این اقدام ارزانی قابل توجه این مواد داخل آمریکا نسبت بوسیله بازار ایران بود. اما دادستان های فدرال می گویند که تقلا بخاطر انتقال این مواد غیرقانونی بوده و داخل سال ۲۰۱۸ ادعانامه ای علیه آقای سلیمانی تمهید کردند. مقام های دولت، ویزای او را لغو کرده و او را داخل ماه اکتبر خلال ادخال بوسیله آمریکا درون فرودگاه شیکاگو توقیف کردند.

بنا به این گزارش، آقای سلیمانی و دو نفر از دانشجویان سابقش بوسیله توطئه و مجاهدت برای صادر کردن مواد بیولوژیکی از آمریکا به ایران بدون کسب مجوز متهم شده اند. این دو اتهام می تواند حداکثر ۲۰ سال مجازات زندان داشته باشد.

وکلای این سه محقق می گویند موکلان آنها مرتکب خطایی نشده اند و استدلال می کنند که نیازی به کسب مجوز خاصی نبوده است بمنظور این پروتئین ها مواد پزشکی هستند و فرستادن آنها بوسیله ایران بخاطر کاربردهای غیرتجاری معادل صادرات نیست.

دادستان ها تو اسناد ارسالی بخاطر محکمه استدلال کرده اند که بایکوت های گسترده ای که از سال ها قبل به اجرا گذاشته بود، اجازه صادرات کالاها را به ایران به جز در شرایط بسیار محدود نمی دهد.

براساس این ادعانامه آقای سلیمانی از محبوبه قائدی که ساکن آمریکا و تولد ایران است درباره گرفتن این پروتئین سوال کرده بود. مادام قائدی در بنیاد سلول های بنیادی تحقیق کرده است.

لئوناردو فرانکو کارپرداز آقای سلیمانی گفت که هزینه خریداری این پروتئین ها تو آمریکا ۸ هزار دلار بود، در حالی که باید تو ایران آن را بوسیله ارج ۴۰ هزار دلار می خرید.

براساس اسناد دادگاه، بانو قائدی این پروتئین ها را بوسیله شریک های آمریکایی سفارش عدل و آنها را بخاطر مریم جزایری فرستاد که پسند کرده بود در سفری به ایران برای دیدن خانواده آن را برای آقای سلیمانی ببرد.

بانو جزایری که تولد ایران اما شهروند آمریکاست، در لفافه بیوشیمی بالینی دکتری دارد و داخل کنتاکی عمر می کند. به گفته وکلا، مقام های گمرکی در روز شش سپتامبر ۲۰۱۶ این پروتئین ها را در فرودگاه آتلانتا از او گرفتند و بعد به او اجازه پرواز دادند.

آقای فرانکو در اسناد محکمه نوشت که تحقیقات آقای سلیمانی بوسیله پیشرفت های رهایی پاره پزشکی در بازآفرینی اجزای از امر افتاده بدن منجر شده است.

آقای فرانکو گفت که پروتئین های تک دید بخاطر کمک بوسیله تعجیل تحقیقات سلول مهم به کار گرفته می شود.

او گفت: خیال می کنم این بنیانی است، چون این فعالیتی درون کنف از تروریسم زدودن. این فعالیتی بخاطر معاون بوسیله مردم و برای خدمت به مردم است، نه آسیب رساندن بوسیله آنها.

با این حال دادستان ها درون ادعانامه تنظیمی از تروریسم یاد نمی کنند. آنها فقط مدعی نقض تحریم هایی هستند که هدف آن منزوی کردن ایران از تجارت با آمریکاست.

قائدی و جزایری اکنون هر دو با فراغت وثیقه آزاد هستند.

یک مستنطق فدرال در آتلانتا از آزاد کردن آقای سلیمانی خودداری کرده بجهت می گوید با توجه به باطل ویزا، او دارای موقعیتی حقوقی در آمریکا محو و به همین دلیل درون صورت آزاد شدن باید تحویل وزارت امان ملی شود که ممکن است او را طرد درنگ.

بوسیله گزارش ایسنا، دکتر مسعود سلیمانی، پژوهشگر مملکت سلول های بنیادی و دانشیار دانشگاه هدایت مدرس که جزو یک درصد دانشمندان برتر دنیا از حیث استنادهای علمی تو مجلات عفیف علمی شناخته می شود، ۱۵ مهر ماه سال گذشته در قالب یک فرصت مطالعاتی عازم ملک آمریکا شد، اما پیش از دخول به گور سرزمین آمریکا بوسیله علت نامعلومی از سوی پلیس FBI دربند و بندگی شد!

این دانشمند ایرانی که در رشته خون شناسی (هماتولوژی) و سلول های بنیادی تحقیق می کند، توسط مؤسسه آمریکایی به نام «مایو کلینیک» که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی جهان است، برای انجام تحقیقات تخصصی به این کشور دعوت شد و برخلاف تمامی پروتکل های دانشگاهی و تحقیقاتی درون حال مجهز حدود ۹ ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی می گذرد و تاکنون هیچ گزارش رسمی در خصوص دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی از سوی نوبت آمریکا اعلام نشده و قلمرو “یانکی ها” بوسیله باتلاقی بخاطر دانشمند برگزیده ایرانی تبدیل شده است.

در این ارتباط سفیر سلیمانی، برادر دکتر مسعود سلیمانی استاد بازداشتی دانشگاه هدایت مدرس در آمریکا نیز در یک گفت وگوی اختصاصی با ایسنا تو کتاب ۲۹ اردیبهشت ۹۸، داخل خصوص جزئیات این خبر گفت: ۳۰ مهر سال ۹۷ وجود که برادرم طبیب مسعود سلیمانی دانشمند ممتاز سلول های بنیادی کشور، مخبر فرودگاه شیکاگوی آمریکا شد. او با هماهنگی کامل از طرف دانشگاه تربیت مدرس ایران و با داشتن یک فرصت مطالعاتی بیدار این سرزمین شد که به محض ورود او به این کشور، وی را بازداشت و ویزایش را فسخ کردند و به زندان «دیتون» جورجیا در قصبه آتلانتا واگذاری دادند.

وی امتداد داد: سفرهای برادرم به آمریکا مسبوق به سابقه بوده و وی قبلاً همچنین با دانشگاه کالیفرنیا، همکاری های مشترکی داشته است.

سلیمانی با اشاره به این که تا بوسیله امروز، مسؤولان آمریکایی هیچگاه گونه تشریح و استناد استحکام بخاطر مجرم شناختن وی ابراز نکرده اند، بیان کرد: آن ها تنها مجمع ای که برای برادرم هفته گذشته ۲۴ اردیبهشت ماه جاری عاری حضور او با وکلای او داشتند، اعلام کردند که دکتر سلیمانی قصد داشته است چند مغز «ویال هورمون رشد» را از عادت دو دانشجو به ایران واگذاری دهد که این انجام هم انجام نمی شود و جالب تر این که ویال ها جاهل تحریمی و صرفاً مصرف پزشکی دارند.

برادر دکتر سلیمانی با مضحک و خنده دار خواندن این ادعا، خاطرنشان کرد: برادرم هیچ فعالیت مخفی و پنهانی در رابطه با انتقال و مراودات علمی خود نداشته است و این فعالیت ها داخل چارچوب عرف علمی جهانی اجرا می شود و این ادعای آمریکایی ها باعث شگفتی چهره های تو و خارج قلمرو شده است.

وی با وحشتناک خواندن وضعیت حکیم سلیمانی درون ندامتگاه آمریکایی، بیان کرد: برادرم در به خشکی امدن قاچاقچیان و اراذل و اوباش خیابانی و همچنین کارتن رویا ها در این ندامتگاه زندانی شده است؛ این در حالی است که وی از بلای ناگهانی مزمن آی. بی. اس رنج می برد و از لحاظ روحی وضعیت زبر العاده ناراحت کننده ای دارد.

رسول سلیمانی افزود: تنها راه بستگی ما با حکیم سلیمانی ارتباطی است که وی از طریق تلفنی داخل ندامتگاه با ما امین می بطی ء و این روش فوق العاده برای قوم ما تا بوسیله امروز هزینه پیاده شدن بوده است.

وی در عاقبت با اشاره به وفای به دوران قوم سلیمانی با در نظر گرفتن مصالح قلمرو و حمایت ملی در رسانه ای نکردن این مساله، گفت: عاجزانه از مسؤولان ناحیه خواستار رسیدگی موقت به شرایط دکتر سلیمانی هستیم، او به شدت مسحور کشور خود است و تا به امروز خدمات فراوانی بخاطر جمهوری اسلامی ایران انجام داده است.

انتهای پیام